۱۳۹۶ بهمن ۲۵, چهارشنبه

ایران- آخرین اخبار از بازداشت فعالین حقوق بشری و مدنی


زندانی عقیدتی شکوفه یداللهی از دراویش گنابادی در اثر ضربه به سر درحین بازداشت و حبس و عدم رسیدگیهای پزشکی در وضعیت بسیار وخیم جسمی به سر می برد و با خطر مرگ روبرو است. 
خانم یداللهی در روز یکم اسفند ماه ۹۶ در جریان سرکوب اعتراض دراویش گنابادی در تهران از طرف نیروهای انتظامی و لباس شخصی به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفت و بازداشت شد. 
بر اثر برخورد باتوم وی از ناحیه چپ سر به شدت مجروح شده، و پیشانی وی شکافته می شود. خانم یداللهی در حالی که خون از دهان و بینی وی جاری بوده و از شکستگی دنده نیز رنج می برد به بازداشتگاه شاپور و از آنجا به همراه ۹ زن دیگر به زندان مخوف قرچک منتقل می شود. علت عدم آزادی خانم یداللهی و حبس وی این است که وی مادر زندانی سیاسی کسری نوری است. 
در قرچک، خانم یداللهی بدون هیچگونه مداوا و رسیدگی درمانی و بدون امکانات گرمایشی به انفرادی منتقل شد.
روز بعد در اثر اعتراضات خانم یداللهی، پزشک بهداری او را معاینه کرده و تشخیص می دهد که باید به بیمارستان اعزام شود. اما مامورین اعزام، او را مجبور به زدن دستبند و پابند می کنند و وی به علت برخورد بد مأمورین و استفاده از پابند، از رفتن به بیمارستان با این وضعیت خودداری می کند.


زندانی عقیدتی شکوفه یداللهی از دراویش گنابادی


س از گذشت ۲۰ روز از بازداشت دو زن در اهواز از وضعیت و محل بازداشت آنها اطلاعی نیست.
خانمها عزت کعبی و نادیا محمدی پور (حمیدی) هر دو متأهل و از ساکنین خیابان ۱۲ کوی آسیه آباد اهواز، ۲۰ روز پیش توسط اطلاعات اهواز بازداشت و به محل نامعلومی منتقل شده اند. خانواده آنها از پیگیری و مراجعه به نهادهای امنیتی و دادگاه هنوز اطلاعی در خصوص محل بازداشت و وضعیت آنها به دست نیاورده و نگران هستند.
از جمله سایر زنان دستگیرشده خالدیه طرفی و لیلا بروایه نیز شناسایی شده و اسامی شان منتشر شده است.
از روز ۸ فروردین ۹۷، مردم اهواز و سایر شهرهای خوزستان در اعتراض به توهین صدا و سیمای حکومتی به خلق عرب، دست به چندین روز تظاهرات زدند. زنان در این اعتراضات حضور چشمگیری داشتند.
بیش از ۴۰۰ تن شامل دهها زن، در این اعتراضات دستگیر شدند که قبلاً اسامی عایشه نیسی ۱۹ ساله، دانشجوی زبان انگلیسی دانشگاه پیام نور اهواز، و خدیجه نیسی، منتشر شده بود.


جان بازداشت شدگان تظاهرات سراسری دی ماه ۹۶ در زندان اوین در خطر است
ان بازداشت شدگان تظاهرات سراسری دی ماه ۹۶، در زندان اوین در خطر است. بنا به گزارش های رسیده از بازداشت شدگان تظاهرات سراسری «در بهداری اوین زندانبانان داروهای مشکوک و بدون نام و نشان بین زندانیان توزیع می کنند
در این گزارش آمده است:« آنها خیلی راحت و با کمترین تحقیق و پرسشی مسکن های قوی و مخصوصاً متادون بین زندانی ها توزیع می کردند. حتی چند نفری روزهای چهارم و پنجم بازداشت خمار بودند. با سرد و گرم شدن دائمی اتاق‌ها تعداد زیادی سرما خوردند. چون حدوداً سه برابر ظرفیت بازداشتی داخل قرنطینه ۲ اوین زندانی وجود داشت، که در نتیجه خیلی سریع و به صورت وسیعی ویروس به سایر زندانیان سرایت کرد.
در این گزارش به خدمات پزشکی داخل زندان اشاره کرده است: « به دفعات دیده می‌شد پزشک یا کسی که جای پزشک حضور داشت حتی جلوی بازداشتی‌ها گفته بود من تخصصی ندارم و نمی‌توانم دارو تجویز کنم! با این حال اغلب داروهای زیاد و بدون روکش که مشخص نبود چه دارویی هستند به بازداشتی ها داده میشد. آنها از گفتن نام داروها امتناع می کردند. بسیاری از کسانی که روزهای اول دارو دریافت کرده بودند تا دو یا سه روز حال بسیار بدی داشتند. به همین دلیل بازداشتی‌ها از مراجعه به پزشک و دریافت دارو وحشت دارند.»

نا‌به گزارشهای دریافتی تعداد بازداشت‌شدگان در تمام شهرهای خوزستان از آغاز  تظاهرات در روز چهارشنبه هشتم فروردین تا کنون حداقل به ۴۰۰تن بالغ می‌شود. خبرها حاکی از این است اکثر بازداشت‌شدگان نوجوان هستند.

بازداشتها در کوی انقلاب  در اهواز طی روزهای ۱۵ و ۱۶فروردین‌ماه؛ به بیش از ۱۴۰نفر بالغ شده است.

در منطقه عین دو در اهواز نیز در روزهای ۱۵ و۱۶فروردین دهها تن بازداشت شدند.


نیروهای اطلاعاتی و امنیتی نیمه‌شب به خانه‌ها و منازل مردم هجوم برده و عده‌یی را به‌صورت خودسرانه بازداشت می‌کنند. بعضی از والدین کودکان، بعد از مراجعه به ستاد خبری جهت کسب خبر از سرنوشت فرزندانشان نیز بازداشت شده‌اند.
روز جمعه دهم فروردين ۹۷ هزاران زن و مرد خوزستانی به اعتراضات خود علیه اهانتهای صدا و سيمای رژیم ملایان به خلق عرب ادامه دادند. حداقل دو زن در میان دستگیرشدگان شناسایی شده اند.

اين اعتراضات در مناطق و شهرهای مختلف از جمله ماهشهر، شادگان و اهواز به طور مسالمت آميز برپا شد.

رژیم به جای عذرخواهی و پاسخگویی به خواسته های مردم، نیروهای انتظامی و گارد ضدشورش را وارد کرد. نيروهای امنيتی با هجوم به تظاهرات مسالمت آميز شهروندان عرب‌زبان و با استفاده از گاز اشك آور و اسلحه گرم با خشونت برخورد كردند. براثر این شلیک ها شماری از هموطنان مجروح شدند.

حداقل ۴۰ نفر در این اعتراضات که زنان عرب نیز در آن شرکت فعال و گسترده داشته اند، دستگیر شده اند. حداقل دو زن به نامه های خدیجه نیسی و عایشه نیسی در میان دستگیرشدگان می باشند.

در جريان تظاهرات ضد حكومتي در اهواز و ساير شهرها شمار زيادي از مردم به‌ويژه جوانان دستگير شدند. گروهي از زنان در ميان دستگير شدگان به چشم مي‌خورند


رژیم ضدکارگری آخوندی امروز یکشنبه 12فروردین 97 کارگران احضار شده نیشکر هفتتپه  را  بازداشت کرد.

صبح امروز، کارگران احضار شده نیشکر هفت تپه به بیدادگاه رژیم مستقر در دادگستری رژیم در شوش مراجعه کردند. افسر نگهبان اعلام کرد که دادگاه تعطیل است، اما نیروی انتظامی حکم بازداشت را به کارگران ابلاغ و آنها را بازداشت کرد.

اسامی تعدادی از کارگران معترض و محروم بازداشت شده عبارتند از: سید حسن فاضلی، فواد بدوی، ساجد الکثیر، حسن الکثیر، محمد خنیفر، سعید منصوری، حبیب چنانی، جاسم حمدانی، مهدی ثاعمی و چاسب حمدانی است.


دژخیمان زندان شیبان در اهواز،  روز سه‌شنبه 7فروردین کاظم سواری را به قرنطینه این زندان منتقل  کردند و از او خواستند که بگوید علی سواری بر اثر استعمال مواد مخدر فوت کرده است نه به‌دلیل شکنجه!

کاظم سواری روز دوشنبه ۶فروردین ماه در زندان شیبان به‌شدت شکنجه شده و دو پای او در اثر این شکنجه شکسته شدند.

در این شکنجه بی‌رحمانه در زندان و در مقابل چشم دیگر زندانیان دوست او زندانی دیگری به نام علی سواری جان خود را از دست داد. در کلیپی که بستگان زندانی از پیکر وی گرفتهاند آثار شکنجه به خوبی مشهود  بود.


به‌دنبال کشته شدن علی سواری در زیر شکنجه، خانواده و بستگان  این زندانی  روز چهارشنبه در اعتراض به این جنایت در مقابل این زندان اهواز تجمع  کردند.


۸تن از دراویش در اعتراض به اعمال شکنجه در زندان اعتصاب غذا کرده‌اند
سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌یی اعلام کرد ۸تن از دراویش در اعتراض به شدیدترین شکنجه‌های قرون‌وسطایی در زندان برای اخذ اعترافات اجباری علیه خود اقدام به اعتصاب غذا کرده‌اند.  عفو بین‌الملل با صدور بیانیه‌یی نسبت به وضعیت وخیم دراویشی که در اعتراض به شدیدترین شکنجه‌های قرون‌وسطایی از روز ۷فروردین ۱۳۹۷ اعتصاب غذا کرده‌اند، هشدار به اقدام عاجل داد و خواستار آزادی فوری و بی‌قید و شرط دراویش زندانی شده است.عفو بین‌الملل خواستار آزادی فوری 11تن از زنان دارویش گنابادی شد
عفو بین‌الملل در بیانیه‌یی که روز پنجشنبه نهم فروردین 97 منتشر  کرد از وضعیت دست‌کم ۱۱درویش زن که در زندان قرچک ورامین نگهداری می‌شوند ابراز نگرانی کرد و خواستار آزادی فوری آنها شد

نگرانی از سرنوشت نامعلوم کیانوش عباس زاده یکی از دراویش زندانی
بنا‌به گزارشهای دریافتی بیست و یک روز است که از زندانی کیانوش عباس زاده 21ساله یکی از دراویش زندانی،خبری نیست

نازیلا نوری، مادر کیانوش نیز  که در زندان قرچک ورامین زندانی است  در پیگیری از فرزندش! به نتیجه‌یی نمی‌رسد.  
وقتی ‏ بستگان  این زندانی  به زندان مراجعه کردند به آنها گفته شده، او را سه هفته پیش از زندان خارج کرده اند و در حال حاضر اسمش در لیست زندانیان نیست. آخرین تماس کیانوش با خانواده‌اش 

12اسفند 96 بوده است.
قابل ذکر است که این مادر و فرزند از زمان بازداشت تحت شکنجه های وحشیانه برای گرفتن اعتراف اجباری و ساختگی قرار دارند

وضعیت نگهداری دراویش زن زندانی در قرنطینه زندان قرچک بسیار بحرانی و اسفناک گزارش شده است.
دکتر نازیلا نوری، شکوفه یداللهی، سپیده مرادی، سیما انتصاری، شیما انتصاری، شهناز کیانی، مریم فریسانی، الهام احمدی، آویشا جلال‌الدین، معصومه باراکوهی و صدیقه صفابخت
۱۱ درویش زن زندانی هستند که از یکم اسفندماه در قرنطینه‌ی زندان قرچک با کمترین امکانات اولیه‌ی بهداشتی نگهداری می‌شوند.


نامه یوسف عمادی زندانی سیاسی و هنرمند دربند خطاب به مردم داغدار کرمانشاه

یوسف عمادی، زندانی سیاسی و هنرمند زندانی در زندان اوین در پی مخالفت دستگاه قضایی با تقاضای مرخصی اش، نوروز امسال را نیز در حبس سپری می‌کند، یوسف عمادی در نامه ای با خانواده هایی که در سال ۹۶ داغدار شده‌اند، ابراز همدردی کرده است.
این زندانی هنرمند در نامه اش نوشته است:« سالی که گذشت سالی پر از اندوه و درد برای هم وطنان عزیزم، به ویژه مردمان پاک اندیش و پر منش سرزمین عزیز کرمانشاه بود.سرزمینی که از هر کوچه و خانه ی آن آوای طرب انگیز موسیقی برخاسته میشد،اینک از میان آوار همان خانه ها صدای ناله ی مویه ها برمی خیزد و رقص چرخش دست های طنین انداز تنبورها را دهان. دست هایم بسته است و تنها کاری که میتوانم بکنم این است که از اعماق قلبم با مردم داغدار این کهن زمین و جایگاه بزرگان تاریخ موسیقی ایران همدردی نمایم
یوسف عمادی در مهرماه سال ۱۳۹۲ توسط نیروهای اطلاعات سپاه بازداشت و به بند دو-الف زندان اوین منتقل شد. وی پس از دوران بازجویی با قید وثیقه دویست میلیون تومانی از زندان آزاد گشت.
این هنرمند در دادگاه به ریاست قاضی مقیسه به اتهام «توهین به مقدسات» به سه سال حبس تعزیری و سه سال حبس تعلیقی محکوم گشته و از دی‌ماه سال ۹۵ در زندان اوین تحمل حبس می‌کند.
در شهریور ۹۶ یوسف عمادی در پرونده جدیدی که توسط وزارت اطلاعات سپاه برای وی تشکیل شد، به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال حبس و دو سال تبعید به بوشهر محکوم گشت.

یوسف عمادی زندانی سیاسی و هنرمند دربندتعدادی از خانواده‌های ساکن كوی زيتون كارمندی اهواز روز جمعه ۲۵ اسفند ۹۶ توسط وزارت اطلاعات مورد حمله قرار گرفته و بیش از ۱۵ تن بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

وزارت اطلاعات بدون هیچ مجوزی این شهروندان را دستگیر کرده است.

تاکنون هويت سه تن از بازداشت شدگان به نام‌های مريم زبيدی 51 ساله و دو فرزندش بنيامين آلبوغبيش 28ساله و محمد علی آلبوغبيش 25 ساله مشخص شده است


پریسا رفیعی


به رغم پایان تحقیقات مقدماتی و بازجویی از پریسا رفیعی در زندان اوین، وزارت اطلاعات به دلیل آنچه بازجوی او «عدم‌همکاری» خوانده از آزادی این فعال دانشجویی خودداری می‌کند.

پریسا رفیعی، فعال صنفی-دانشجویی و دانشجوی هنرهای زیبای دانشگاه تهران روز ششم اسفند توسط ماموران وزارت اطلاعات روبروی دانشگاه تهران بازداشت و به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد. یکی از دوستان پریسا رفیعی گفت: «بازجوی پرونده با پدر پریسا تماس گرفته و گفته اگر بخواهد همکاری نکند آزاد نمی‌شود، یک بار هم تماس گرفته که چرا مصاحبه و شلوغ‌کاری می‌کنید و این کارها آزادی دخترتان را به تأخیر می‌اندازد


اگر چه دادگاه وکیل پریسا رفیعی را پذیرفته ولی تا کنون وکیل این دانشجوی زندانی موفق به ملاقات او در زندان و یا دیدن پرونده نشده‌ است. وکیل گفت: «می‌دانیم که به بازپرسی رفته و تفهیم اتهام شده اما هنوز از اتهاماتش دقیقاً خبر نداریم چون وکیل نتوانسته پرونده را ببیند، با خانواده ملاقات نداشته و در تماس‌ های تلفنی کوتاه هم فقط توانسته خبر بدهد که حالش خوب است

بازداشت شدگان در تجمع روز جهانی زن تفهیم اتهام شدند. عمده اتهام این افراد «اقدام علیه امنیت ملی» عنوان شده است.

بعضی از بازداشت شدگان طی تماس تلفنی با خانواده های خود گفتند که در سلول های جداگانه نگهداری می شوند و نسبت به شرایط نامناسب بازداشت و وضعیت نامعلوم خود اعتراض دارند.

دست کم ۱۴ زن بازداشت‌شده به زندان قرچک منتقل شده‌اند و در تماس تلفنی با خانواده‌هایشان از عدم دسترسی مناسب به آب و وسایل بهداشتی خبر داده‌اند.

ﻣﻬﺸﻴﺪ ﭘﻮﺭﺍﺳﺪﯼ فارغ التحصیل فلسفه دانشگاه ﻋﻼﻣﻪ، ﻣﺮﺿﻴﻪ ﺍﻣﻴﺮﯼ دانشجوی علوم اجتماعی دانشگاه تهران و عاطفه خسروی کادر درمانگر هم اکنون در بند عمومی زندان قرچک ورامین محبوس می باشند.

مرضیه امیری، فعال دانشجویی و روزنامه نگار، پیش از این نیز در جریان قیام سراسری در دیماه بازداشت و به مدت سه روز تحت بازجویی قرار گرفته بود.


بنفشه جمالی، زهره اسدپور، پرستو الهیاری فعالان حقوق زنان  سودابه رخش خبرنگارشرق  پیمان چهرازی شاعرامروز

بنفشه جمالی، زهره اسدپور، پرستو الهیاری فعالان حقوق زنان
سودابه رخش خبرنگارشرق
پیمان چهرازی شاعرامروز
از بازداشت شدگان  درمراسم روز جهانی زن مقابل وزارت کار

آزاده بهکیش دختر محمودبهکیش از جان باختگان تابستان سال ۶۷ از افراد دستگیر شده امروز هشت مارس میباشد. ‍
دیگر بازداشت شدگان
مهرداد فلاحی
آذر گیلانی
علی سالم.
بهار اصلانی

  می باشند

یورش رذیلانه نیروهای سرکوبگر به تجمع زنان در تهران به‌مناسبت روز جهانی زن


روز پنجشنبه ۱۷اسفند (۸مارس) به‌مناسبت روز جهانی زن گروهی از زنان شجاع در مقابل وزارت کار در خیابان آزادی تجمع کردند. آنها پلاکاردهایی در دست داشتند که بر روی آنها نوشته بود:‌ نه به تبعیض جنسیتی؛ نه به قانون تبعیض کار؛ دستمزد عادلانه و برابر برای زنان؛ آزادی، برابری، عدالت.
نیروهای سرکوبگر به‌خصوص لباس شخصی‌ها و مزدوران زن که قبل از این تجمع در محل و در حالت آماده‌باش بودند، برای جلوگیری از شکل‌گیری این تجمع و پراکنده کردن جمعیت، آنها را وحشیانه مورد حمله قرار دادند و با باتون و شوکر مضروبشان کردند. در این حمله رذیلانه دست کم ۲۰تن از زنان دستگیر شدند. 
نیروهای سرکوبگر از هر گونه عکس گرفتن و فیلمبرداری از این تجمع جلوگیری می‌کردند. شماری از جوانان که به حمایت از این تجمع برخاسته بودند نیز جزو بازداشت‌شدگان هستند. دستگیر شدگان را به کلانتری ۱۳۷ در خیابان گیشا منتقل کرده‌اند.
مقاومت ایران عموم مراجع بین‌المللی مدافع حقوق زنان و حقوق بشر را به محکوم کردن یورش دیکتاتوری زن‌ستیز حاکم بر ایران و اقدام فوری برای آزادی دستگیر ‌شدگان فرامی‌خواند و از عموم مردم به‌ویژه جوانان شجاع و غیور می‌خواهد علیه سیاستهای این رژیم زن‌ستیز و اقدامات سرکوبگرانه‌اش علیه زنان میهنمان به‌پاخیزند.


مریم شریعتمداری از معترضان به حجاب اجباری


مریم شریعتمداری از معترضان به حجاب اجباری با وثیقه ۵۰ میلیون تومانی آزاد شد
خانم شریعتمداری، ۳۲ ساله از دختران موسوم به خیابان انقلاب است که اوایل اسفند با آویختن روسری خود بر چوبی در تهران بازداشت شده بود. او با حمله یکی از ماموران نیروی انتظامی از روی جعبه تقسیم برق در خیابان انقلاب به پائین پرتاب شد و زانویش آسیب دیده بود.

مریم شریعتمداری، پیشتر اعلام کرده بود که بیگناه است و به همین علت تودیع وثیقه را نپذیرفته بود.

بسیاری از نهادهای حقوق بشری از جمله عفو بین الملل از بازداشت بیش از ۳۵ زن که در اعتراض به حجاب اجباری در ایران بازداشت شده اند، ابراز نگرانی کرده و خواهان آزادی آنها شده اند.گزارشی از وضعیت حمیدرضا امینی، فعال تلگرامی، در زندان بزرگ تهران

حمیدرضا امینی، فعال تلگرامی که در آذرماه بازداشت شده است، هم اکنون با اتهامات سیاسی در زندان بزرگ تهران (فشافویه) نگهداری می شود.
او در ۲۸ بهمن‌ماه از اوین به زندان بزرگ تهران تبعید شده است.پس از این انتقال به مدت پنج روز در اعتصاب غذای خشک به سر برده است.

علیرغم وخامت حال این فعال تلگرامی مسئولان از رسیدگی به وی و اعزام او به مراکز درمانی خودداری می کنند.

پسر کوچک حمیدرضا امینی در مقابل زندان اوین تحصن کرده است پسر حمید رضا امینی که حدود دوماه است بجرم فعالیت در فضای مجازی دستگیر شده، مدتهاست که هر روز به در زندان اوین میرود و اینجا می نشیند.

شاید پدرش را آزاد در آغوش بگیرد! کودک است فکر میکند در دل ظالمان رحمی برای او پیدا میشود!‌ کودک است او!


حمیدرضا امینی که مدیریت یک کانال تلگرامی را بر عهده دارد، در تاریخ ۱۱ آذرماه از سوی مأموران سپاه بازداشت شد و به بند ۲– الف انتقال یافت.

مأموران پس از بازداشت منزل او را تفتیش و وسایل وی را ثبت و ضبط کرده اند.

اتهامات وی «نشر اکاذیب»، «توهین به مقدسات» و «توهین به مقامات جمهوری اسلامی» عنوان شده است.


 فعال مدنی محمود معصومی


 آزادی فعال مدنی محمود معصومی

محمود معصومی از فعالان مدنی بازداشت شده در تاریخ ۱۲ بهمن که طی اقدام هماهنگ ماموران امنیتی به همراه دست‌کم شش تن از فعالان مدنی بازداشت شده بود، امروز با تودیع وثیقه تا زمان برگزاری دادگاه از زندان آزاد شد.


پس از گذشت یک ماه از بازداشت تعدادی از فعالان مدنی در پرونده موسوم به “۱۲ بهمن”، از وضعیت پرونده “بهنام موسیوند”، “سعید اقبالی” و “نادر افشاری” همچنان خبری در دست نیست، 

با وجود مراجعات مکرر خانواده‌های اقبالی، افشار و موسیوند به نهادهای قضایی، همچنان وضعیت فرزندان آنان روشن نشده است. خانواده ها این نگرانی را دارند که فرزندانشان برای بیان اعتراف دروغین تحت فشار قرار گرفته باشند
شیما بابایی و داریوش زند
آزادی شیما بابایی و داریوش زند همسرش با وثیقه از زندان 

داریوش زند و شیما بابایی از فعالان مدنی بازداشت شده در ۱۲ بهمن پس از یک ماه بی‌خبری در زندان روز ۱۲ اسفند ماه ۱۳۹۶، موقتا تا زمان برگزاری دادگاه با تودیع وثیقه از زندان اوین شد.

“سعید سیفی جهان” دیگر متهم این پرونده در تاریخ ۷ اسفندماه سال جاری با قرار وثیقه به طور موقت آزاد شد.


گزارشی از بازداشت زنان بخاطر اعتراض به حجاب اجباری

پلیس تهران روز دوازدهم بهمن اعلام کرد ۲۹ تن از زنان  را به اتهام درآوردن روسری بازداشت کرده و تحویل مراجع قضایی داده است

ویدا موحد، متولد ۶۵ و دارای یک کودک، اولین زنی بود که اوایل دی ماه ۹۶ در اعتراض به حجاب اجباری روسری خود را از سر درآورد به چوب بست و بر بالای صندوق برق خیابان انقلاب ان را در هوا تکان داد. او پس از پایین آمدن از صندوق برق از سوی ماموران نیروی انتظامی بازداشت شد.

آخرین نفر که فیلم آن در شبکه های اجتماعی پخش شد مریم شریعتمداری نام دارد او، ۳۲ ساله، دانشجوی رشته کامپیوتر دانشگاه امیرکبیر است.و غروب روز جمعه چهارم اسفند ماه در اعتراض به حجاب اجباری به بالای یکی از صندوق‌های مخابرات خیابان انقلاب رفت و روسری سفیدش را در دست تکان داد. طبق فیلم‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی از این حرکت انتقادآمیز منتشر شده، نیروی پلیس از او می‌خواهد که پایین بیاید و از مردم هم که به تماشا ایستاده بودند، می‌خواهد متفرقه شوند. مریم شریعتمداری از مامور نیروی انتظامی می‌پرسد جرمش چیست و باید به چه جرمی پایین بیاید. مامور جرم او را «اخلال در نظم عمومی» می‌خواند. مشخص نیست این مامور یا مامور دیگری از پشت سر مریم شریعتمداری را به پایین پرتاب می‌کند. در اثر این پرتاب شدید پای مریم آسیب شدید می‌بیند. مورد عمل جراحی زانو قرار گرفته و پنج بخیه خورده است بعد از عمل به زندان قرچک  منتقل شده اما هنوز داروهای مورد نیاز به او در زندان داده نشده است.
مادر این دانشجوی بازداشت شده، نیز در اعتراض به بازداشت دخترش به طور موقت بازداشت شده است. 
روزنامه شرق در این رابطه نوشت میترا جمشید‌زاده مادر مریم در اعتراض به بازداشت دخترش به کلانتری وزرا مراجعه می‌کند. او در کلانتر خواستار آزادی دخترش شده و به بازداشتش اعتراض کرده که همین اتفاق باعث بازداشت موقت او نیز شده است

تمامی بازداشت شدگان در زندان قرچک به سر می‌برند و حتی دسترسی به وکیل هم ندارند. 

در دادگاهی که در تاریخ پنجم اسفند ماه برگزار شده نرگس حسینی به «تظاهر به عمل حرام» و «عدم رعایت حجاب شرعی» متهم شد و اکنون منتظر رای دادگاه است


شاپرک شجری‌زاده داده که از روز شنبه پنجم اسفند ماه در اعتراض به شرایط نامناسب نگهداریش و عدم دسترسی به وکیل دست به اعتصاب غذا زده بود روز چهارشنبه۹ اسفند با قرار وثیقه موقت آزاد شد.

سازمان عفو بین الملل روز سه شنبه اعلام کرد که از دی ماه تاکنون فقط در تهران ۳۵ زن به خاطر اعتراض صلح آمیز به حجاب اجباری که آن را "تبعیض آمیز" خوانده هدف حملات "خشن" و بازداشت قرار گرفته‌اند.


كميسيون زنان شورای ملی مقاومت ضرب و شتم و دستگيري زنان معترض به حجاب اجباري را قويا محكوم و به اقدام فوري براي آزادي آنان فرا‌خوان صادر کرد

دژخبمان رژیم آخوندی ۷۰ تن از زنان بازداشت شده در جریان تجمع دراویش در خیابان گلستان هفتم را با ضرب و جرح به قرنطینه بند۳ زندان قرچک ورامین منتقل ساختند.

این در حالي است كه ۴۰ زن زنداني كه از قبل در اين بند بوده اند با کمبود جا و شرايط بسيار سخت در این بند محبوس هستند. از سرنوشت شماری از زنان بازداشت شده در تجمع دراویش خبری در دست نیست.

دوشنبه شب۳۰بهمن تا بامداد سه شنبه اول اسفند در جریان یورش نیروهای سرکوبگر به تجمع دراویش صدها تن دستگير شدند كه بخش زيادي از آنان را زنان تشكيل مي‌دهند.

کمیسیون زنان شورای ملی مقاومت ايران دستگيريهاي جمعي و خودسرانه مردم معترض را قوياً محكوم نموده و عموم مراجع بين المللي مدافع حقوق بشر و حقوق زنان را به اقدام فوري براي آزادي بازداشت شدگان شب گذشته به‌ويژه زنان فرا مي‌خواند.
کمیسیون زنان شورای ملی مقاومت ایران اول اسفند ۱۳۹۶ (۲۰ فوریه ۲۰۱۸)

 دراویش در خیابان گلستان هفتم

دستگیریهای گسترده در تهران و فراخوان به اقدام فوری برای آزادی آنان
نیروهای سرکوبگر از دوشنبه شب۳۰بهمن تا بامدادسه‌شنبه اول اسفند در چندین یورش وحشیانه به دراویش معترض که در گلستان هفتم و خیابانهای اطراف آن گرد آمده بودند شمار زیادی از آنان را مصدوم و مجروح کردند. شمار زیادی از مردم دستگیر و به نقاط نامعلومی منتقل شدند.

سخنگوی نیروی سرکوبگر انتظامی از دستگیری ۳۰۰تن از معترضان خبر داد. شمار واقعی دستگیر شدگان از این هم بیشتر است.


یک ماه و نیم بی‌خبری از سرنوشت محمد بم، شاعر خوزستانی
محمد بم، شاعر خوزستانی که در اعتراضات سراسری دی‌ماه در شهر آبادان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود پس از گذشت یک ماه و نیم همچنان در بازداشت به سر می‌برد.

او در تاریخ ۱۲ دی‌ماه سال جاری در پی شرکت در تظاهرات اعتراضی بازداشت شده بود،پس از گذشت یک ماه و نیم همچنان در بازداشت به سر  می‌برد. عدم تماس آقای بم با خانواده و بی‌خبری از سرنوشت و جزپیات پرونده‌اش موجب نگرانی خانواده و نزدیکان این شاعر آبادانی شده است.

محمد بم، پیش‌تر نیز به دلیل فعالیت های فرهنگی به خصوص در حوزه‌ی شعر دستگیر شده بود و پرونده‌ای در حال رسیدگی در دادگاه انقلاب دارد.

محمد بم، شاعر خوزستانی

تداوم بازداشت فعالان مدنی استان مرکزی؛ ملاقات محمد نجفی و علی باقری با خانواده
از زمان شروع اعتراضات مردمی شماری از فعالین مدنی اهل شازند و آستانه توسط نیرو های امنیتی بازداشت شدند، این بازداشت ها بصورت خاص پس از آن صورت گرفت که این افراد در افشاگری در خصوص نحوه جان باختن یکی از معترضان حوادث اخیر به نام “وحید حیدری” در بازداشتگاه کلانتری شهر اراک ایفای نقش کردند. علی باقری و محمد نجفی که از جمله این بازداشت شدگان هستند امروز از قرنطینه زندان مرکزی اراک به بند تشخیص این زندان منتقل شدند، پس از این انتقال این دو توانستند با خانواده خود ملاقات داشته باشند.

روز۲۶ بهمن‌ماه محمد نجفی و علی باقری پس از چندین هفته توانستند بصورت رسمی نخستین ملاقات با خانواده خود را داشته باشند. پیش از این صرفا دیدارهای کوتاه مدتی بین این افراد و خانواده ها صورت گرفته بود که محدود به دیدارهای تصادفی در راهروهای دادگاه بود.
بهزاد علی بخشی دیگر فعال مدنی بازداشت شده در پرونده مشترک با آقایان نجفی و باقری در بند هشت زندان مرکزی اراک نگهداری میشود.

فعالان مدنی بازداشت شده در استان مرکزی که حول یک پرونده دستگیر شده اند؛ محمد نجفی، کیان صادقی، عباس صفری، علی باقری و بهزاد علی بخشی می باشند
اتهامات این افراد بعنوان ۵ هم پرونده که طی اقدام هماهنگ نیرو های امنیتی بازداشت شده‌اند تا حد زیادی مشترک است، کیان صادقی به شرکت در اعتراضات و  تبلیغ علیه نظام از طریق تهیه فیلم و عکس در مراسم ختم مادر محمد نجفی” متهم شده است و باقی افراد به “شرکت در اعتراضات، اخلال در نظم عمومی، تشویش اذهان عمومی و نشر اکاذیب (در رابطه با پرونده جان باختن “وحید حیدری”)، راه اندازی و عضویت در گروهای معاند نظام تفهیم شده و برای آقایان نجفی و باقری علاوه بر این اتهامات مصاحبه با رسانه های خارجی هم به پرونده آنان اضافه شده است.”

از میان بازداشت شدگان کیان صادقی اهل شازند با قید کفالت آزاد شده است، همچنین عباس صفری اهل آستانه که در تاریخ ۲۶ دی‌ماه بازداشت شده بود نیز در تاریخ ۱۵ بهمن‌ماه به قید کفالت موقتا آزاد شد.فعال حقوق بشر نادر افشار از روز ۱۵ بهمن در اعتصاب غذای خشک و دارو 
نادر افشاری فعال حقوق بشر در روز ١٢ بهمن توسط نیروهای امنیتی در پارک دانشجو، به همراه فرزان کاردان ربوده شدند. وی هم اکنون در بند 209 زندان اوین بسر می‌برد.

متن پیام مادر نادر افشار
من مادر نادر افشاری هستم. نادر را روز ۱۲ بهمن در پارک دانشجو دستگیر کرده‌اند و از آن روز تا الان در بند ۲۰۹ زندان اوین تحت بازجویی است. می‌گویند «هنوز تخلیه اطلاعاتی نشده است و برای همین هم اجازه ملاقات ندارد.» آخرین خبر من از او برمی‌گردد به ۱۹ بهمن ماه که او در ملاقاتی کوتاه به من گفت که ۴ روز است در اعتصاب غذا و داروست. از آن شب خواب به چشمم نمی‌آید و مدام منتظر خبری از وضعیت او هستم.

پسر من تنها ۲۶ سال دارد و ما حتی نمی‌دانیم که چرا و به چه اتهامی او را دستگیر کرده‌اند. اما این را می‌دانم که پسر من را وقتی دستگیر کردند سالم بود، من او را سالم می‌خواهم و حتی یک مو هم نباید از سرش کم شود. از همه‌ی شما که صدای مرا می‌شنوید خواهش می‌کنم نگذارید نادر بی‌صدا در زندان بماند،صدای او باشید و از او حمایت کنید. تشکر من مادر درد کشیده و نگران را بابت همه تلاشهایتان بپذیرید

نادر افشاری

ملاقات بهنام موسیوند پس از دو هفته بی خبری در روز ۲۶ بهمن۹۶
بدنبال توفان توییتری روز ۲۵بهمن با هشتگ بهنام موسیوند کجاست در روز ۲۶ بهمن  بعد از دو هفته بی خبری خانواده بهنام موسیوند موفق به ملاقات با وی در زندان اوین شدند.

بهنام موسیوند با اتومبیل دودی رنگ همراه با سه مامور برای ملاقات با مادرش به حیاط زندان اوین آورده شد. 
وی که به شدت ضعیف و بیمار بود گفت که اگر این اطلاع رسانی ها نبود وی را تابحال کشته بودند. 


وی که روز ۱۲ بهمن ماه دستگیر شده بود؛ طی این مدت در بازداشتگاهی نامعلوم تحت شکنجه برای اعترافات دروغین قرار داشتو گویا هنوز هم محل نگهداری او نامشخص است و فقط برای ملاقات به اوین برده شده بود

نامه سرگشاده ۶ زندانی سیاسی زندان رجایی شهر کرج در حمایت از بهنام موسیوند

نامه سرگشاده ۶ زندانی سیاسی زندان رجایی شهر کرج در حمایت از بهنام موسیوند

جمعی از زندانیان عقیدتی زندان رجایی شهر کرج بعنوان هم بندیان سابق و دوستان بهنام موسیوند با انتشار نامه ای سرگشاده و کوتاه نسبت به وضعیت او ابراز نگرانی کردند.

متن نامه 
نزدیک به یک ماه از بازداشت بهنام موسیوند می گذرد و علیرغم پیگیری های خانواده اش، نهادهای قضایی منکر بازداشت وی شده اند که همین امر سبب نگرانی از وضعیت نامبرده می باشد.

ما دوستان و همبندیان سابق آقای بهنام موسیوند که هشت ماه پیش پس از پایان حکم از همین زندان آزاد گشته بود و مجددا توسط نهادهای امنیتی بازداشت شده است با توجه به مرگهای مشکوک تنی چند از بازداشت شدگان وقایع اخیر در زندانهای مختلف، ضمن نگرانی از وضعیت و سلامت جانی بهنام موسیوند از تمامی وجدانهای بیدار و مجامع حقوق بشری خواهان پیگیری وضعیت و شرایط نگران کننده این زندانی و تلاش جهت آزادی فوری وی هستیم.
چهارشنبه – ۲۵ بهمن ماه ۹۶ – زندان گوهردشت (رجایی شهر)

آرش صادقی، پیام شکیبا، زانیار مرادی، سعید شیرزاد، سعید ماسوری و مجید اسدی

فعال مدنی بازداشتی بهنام موسیوند


اگر کسی بهنام موسیوند را نمیشناسد همین یک عکس آینه تمام نمائی از هویت و شخصیت بهنام است
به گفته دوستانش در زلزله کرمانشاه در کمک رسانی به زلزله زدگان سر پل ذهاب نقش فعالی داشت و هر روز اهالی روستاهائي که او به آنها کمک رسانده بود جویای حال او هستند

جوانیکه زندگیش وقف کمک به محرومان و کودکان شده است
چندین بار و چندین سال در زندان او را به یک فعالی ابدیده و دلسوز مبدل کرده است
بی هیچ تعصب و کوته بینی یکسویه  مدافع حقوق بشر است.
زمانی که خارج از زندان بود سخنگو و زبان و مدافع حقوق زندانیان سیاسی بود
زمانی که در زندان بود همراه با اعتصاب غذای آرش صادقی دست به اعتصاب غذا زد
چرا بازداشت شد؟
به خاطر همین انسانیتش گناهش بی گناهی و پاکیش بود

صحبتهای پدر فعال مدنی بهنام موسیوند و احضار نگرانی از بی اطلاعی از فرزند

بهنام موسیوند روز ۱۲ بهمن، به همراه چند فعال مدنی دیگر طی یک عملیات هماهنگ در سایر نقاط ایران توسط نیروهای امنیتی بازداشت دیکراز محل نگهداری وی اطلاعی در دست نیست.
خانواده وی ضمن نگرانی از وضعیت بهنام گفتند:«بهنام دچار عارضه قلبی است و دارو مصرف می کند به همراه نداشتن داروهای قلبیش از زمان بازداشت تا کنون موجب نگرانی خانواده و نزدیکانش شده است

باتوجه به پیگیری های خانواده تاکنون اطلاع دقیقی از محل بازداشت او بدست نیامده است، قوه قضاییه مسئولیت بازداشتش را بعهده نمی گیرد و از محل نگهداری وی اظهار بی اطلاعی می کند با توجه به پیگیری های انجام شده توسط خانواده این زندانی، آنان گمان می کنند که بهنام موسیوند در یکی از خانه های «امن سپاه» در شرق تهران نگهداری می شود.


این زندانی سیاسی آخرین بار در۱۵ شهریور ماه ۱۳۹۳ به همراه آرش صادقى، گلرخ ابراهیمی ایرایی، نوید کامران توسط قرارگاه ثارالله اطلاعات سپاه در محل کار بازداشت شده بود.
بهنام موسیوند فعال سیاسی و مدنی پیش تر روز دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۵ جهت سپری کردن ۱۲ ماه محکومیتش ، خود را به زندان اوین معرفی کرده بود.
وی روز دهم خردادماه ۱۳۹۶، با پایان محکومیت از زندان رجایی شهر کرج آزاد شد.


سازمان عفو بین‌الملل روز جمعه ۱۳بهمن طی بیانیه‌یی بازداشت شش مدافع حقوق‌بشر در روز پنجشنبه ۱۲بهمن توسط نیروهای امنیتی نظام حاکم بر ایرن را محکوم کرد و نسبت به شکنجه آنها هشدار داد.
در این بیانیه آمده است:‌ معاون مدیر عفو بین‌الملل گفت: این مدافعان حقوق‌بشر زندانیان عقیدتی هستند و باید بلافاصله و بدون قید و شرط آزاد شوند چرا که هیچ جرمی مرتکب نشده و صرفاً به‌خاطر فعالیت‌های حقوق‌بشری خود بازداشت شده‌اند.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر