۱۳۹۶ آذر ۲۳, پنجشنبه

ایران- آخرین اخبار از معلمان بازداشتی

ضرب و شتم وحشیانه و آویزان کردن زندانی سیاسی مهدی فراحی شاندیز در سلول انفرادی

مسئولان و مأموران زندان مرکزی کرج به صورت بی رویه و بدون هیچ محدودیتی زندانیان را مورد ضرب و شتم و آزار و اذیت قرار می‌دهند. به گزارش کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام، زندانی سیاسی مهدی فراحی شاندیز پس از انتقال به سلول انفرادی به صورت وحشیانه ای مورد ضرب و شتم قرار گرفته که منجر به شکستن دست و پای وی شد.
آقای فراحی شاندیز ساعت ۹ شب ۲۱ بهمن ماه ۹۷ هنگامی که در سالن ۶ زندان تهران بزرگ اقدام به دادن شعار مرگ بر خامنه ای و مرگ بر دیکتاتور کرد، مسئولان زندان او را به زیر هشت برده و پس از توهین و هتاکی به سالن ۱۲(سلول انفرادی) این زندان منتقل کردند. در سالن ۱۲ یکی از زندانبانان به نام اسپیک و نگهبان دیگری او را با باتوم به شدت مورد ضرب و جرح قرار دادند. ضربات دیوانه وار بر سر و روی این زندانی سیاسی فرود می آمد و حدود ۶۰ ضربه باتوم به سر و صورت و بدن او زدند.
پیام زندانی سیاسی مهدی فراحی شاندیز از زندان مرکزی کرج به‌ مناسبت قیام سراسری دیماه۹۶  

قیام سراسری دیماه ۹۶هرگز خاموش نشد و با کیفیتی نوین در جامعه ادامه یافت...کارگران شجاع میهن ما طی ماههای گذشته در هر فرصتی برای احقاق حقوق خود بپا خاستند...

پیام زندانی سیاسی مهدی فراحی شاندیز

پیام زندانی سیاسی مهدی فراحی شاندیز به‌ مناسبت ۱۶ آذر روز دانشجو
۱۶ آذرماه روز دانشجو، یادآور سرکوب دانشجویان در سال ۱۳۳۲ توسط دیکتاتوری شاه است. دیکتاتوری که با کودتا بر علیه دولت ملی دکتر محمد مصدق و سپس سرکوب جنبش دانشجویان می‌خواست عمر دوباره‌یی برای خود بخرد. غافل از این‌که سه قطره خون شهدای دانشجو در سال ۳۲ به نماد حق‌طلبی و عدالتجویی برای مردم تبدیل می‌شود.
پیام زندانی سیاسی ارژنگ داوودی به‌ مناسبت روز دانشجو

زندانی سیاسی ارژنگ داوودی به‌ مناسبت روز دانشجو از زندان مرکزی زاهدان پیامی فرستاد.
در این پیام آمده است 
خانه‌ها ابری‌ست
شاخه‌ها پژمرده است 
سنگها افسرده است 
و رخساره میهن اهورایی دلتنگ‌تر از همیشه است 
زیرا که بر این بام جغدی سرسیاه شومتر از همیشه می‌خواند 
با درود به پیشگاه بلند یکایک ایرانیان 
همراه با تمامی آزادیخواهان، مبارزان و به‌ویژه دانشگاهیان و دانشجویان یاد و یادواره‌های ۱۶ آذر ۳۲ را گرامی می‌دارم.
هم‌میهنان همه می‌دانیم که در ۳۹سال گذشته سران مردم ستیز رژیم نامشروع ولایت مطلقه به‌رغم بکارگیری انواع ترفندهای رذیلانه در مصادره روز دانشجو ناکام مانده‌اند. اما دریغا و دردا که این ناکامی نه تنها مایه عبرت نگردیده، بلکه موجب آن شده که در سال‌های اخیر این جماعت نوحه‌خوان و نوچه‌های نوکیسهترشان با گستاخی هر چه تمام‌تر بکوشند تا با برپایی برنامه‌های هدایت شده سخیف، درونمایه این گرامی‌ترین سوگواره ملی را به ابتذال بکشانند. غافل از این‌که این روز خونبار بر پیشانی تاریخ سرخ‌فام مبارزات و ضد مبارزات سیاسی ایرانیان برای همیشه هک شده است.


ارژنگ داوودی زندانی سیاسی زیر شکنجه
معلم زندانی ارژنگ داوودی که در قرنطینه زندان زاهدان نگهداری می‌شود، به‌شدت و به مدت طولانی شکنجه شده و هم‌اکنون در وضعیت جسمی وخیمی به‌سر می‌برد.
از فرورودین سال جاری هیچ خبری از معلم زندانی ارژنگ داوودی نبود.
این زندانی سیاسی در آخرین پیام خود گفته بود در دخمه‌یی کوچک تحت عنوان انفرادی شماره ۲در قرنطینه زندان نگهداری می‌شوم و از حق ملاقات، تلفن و ارتباط با سایر زندانیان،هواخوری، پیاده روی، مطالعه کتاب، تلویزیون، امکان تهیه دارو و غذای مناسب با بیماریها محروم هستم.


هاشم خواستار جزئیات ربودن و تلاش برای قتل او در یک بیمارستا ن روانی را فاش ساخت

وسط عوامل وزارت اطلاعات آخوندی ربوده شده بود و به‌علت افشای وسیع آدم‌ربایی آخوندها در شبکه‌های اجتماعی و مجامع بین‌المللی، آزاد شد، در یک پیام صوتی چگونگی ربوده شدن و توطئه رژیم برای سربه‌نیست کردن خود را به اطلاع مردم رساند. 
هاشم خواستار کمی پیش از این پیام صوتی، در یک پیام دیگر ضمن تشکر از مردم ایران و تلاش ملی برای رهایی خود، به پایداری خویش بر آرمان آزادی ملت ایران تأکید کرده بود.
هاشم خواستار در این پیام صوتی شرح می‌دهد که چگونه پاسداران آدم‌کش خامنه‌ای با ربودن و بستری کردن وی در بیمارستان روانی تلاش کرده‌اند وی را توسط بیماران روانی به‌قتل رسانده یا از راهی که می‌رود باز دارند و همزمان با تزریق داروهای غیرلازم، به وی آسیب برسانند. هاشم خواستار تأکید کرد که پیگیریها و تلاش‌های اجتماعی برای افشای این توطئه باعث شد دست آخوندها در سربه‌نیست کردن وی بسته شود.


اعتراض کانون صنفی معلمان به بستری کردن هاشم خواستار در بیمارستان روانی
کانون صنفی معلمان تهران با صدور بیانیه‌یی به ربودن و بستری کردن هاشم خواستار، از فعالان کانون صنفی معلمان مشهد در بیمارستان روانی اعتراض کرد.
در قسمتی از این بیانیه آمده است:‌ این کار می‌تواند «پیش درآمد حوادث دهشتبار جدیدی باشد» که از تحمل جامعه ملتهب کنونی ایران خارج است. در مورد سلامت روانی آقای خواستار شک نداشته و ندارد و: «بی‌تردید جریانهایی که این فکاهه را ساخته‌اند با اصرار بر نیاموختن از تاریخ، خود و افکارشان را در پیشگاه ملت مضحکه قرار داده‌اند.»


اعتصاب غذای هاشم خواستار و فراخوان همسر وی برای آزادی او
پس ربودن هاشم خواستار فرهنگی پر سابقه و از فعالان سرشناس حقوق فرهنگیان در مشهد و محبوس کردن او در بیمارستان روانی توسط اطلاعات سپاه، اجازه دیدار به همسر و فرزند هاشم خواستار داده شد.
خانم صدیقه مالکی فرد همسر سید هاشم خواستار در این رابطه گفت: 
روز پنجشنبه ۳آبان۹۷برای گرفتن اجازه ملاقات با همسرم آقای سید هاشم خواستار در بیمارستان ابن سینا در مشهد به دادسرای انقلاب رفتم، برای بازداشت ایشان هیچ پرونده‌ای وجود نداشت، (به) معاون دادستان جریان بازداشت همسرم را گفتم ایشان گفتند ما دستور بازداشت ندادیم، با معاون دیگر دادستان صحبت کردند ایشان هم گفتند ما هم دستور بازداشت ندادیم، از اطلاعات و اطلاعات سپاه و نیروی انتظامی سؤال کردند آنها هم منکر بازداشت شدند. 

پیام #معلم و #زندانی_سیاسی #مهدی_فراحی_شاندیز به مناسبت آغازسال تحصیلی جدید

زندانی سیاسی مهدی فراحی شاندیز به مناسبت آغاز سال تحصیلی با انتشار نامه ای از زندان با اشاره به سرکوب و اعدام دانش آموزان و دانشجو ها توسط رژیم ،تمام دانش آموزان و دانشجویان را به قیام خیزش به ضد رژیم دعوت کرد .


فراخوان سندیکاهای فرانسه به آزادی فوری زندانی سیاسی محمد حبیبی

سندیکاهای فرانسوی س اف.د.ت، س.ژ.ت، اف.اس.او، سولیدر، او.ان.اس.آ،طی نامه‌یی خواهان آزادی زندانی سیاسی محمد حبیبی معلم زندانی شدند. در این نامه آمده است: این معلم زندانی مورد بدرفتاری قرار گرفته و مقامات زندان کماکان از ارائه خدمات درمانی و معالجات وی دریغ می‌کنند

سندیکاهای فرانسه بر آزادی فوری و بی‌قید و شرط محمد حبیبی و همه زندانیان سیاسی از جمله اسماعیل عبدی و محمود بهشتی، دیگر معلمان دربند تأکید شده استفعالیت عفو بین‌الملل برای آزادی اسماعیل عبدی
عفو بین‌الملل با راه‌اندازی کمپینی خواستار مشارکت برای آزادیاسماعیل عبدی،عضو هیأت مدیره کانون صنفی معلمان شد که در زندان اوین دست به اعتصاب غذا زده است.عفو بین‌الملل اسماعیل عبدی را زندانی عقیدتی خواند و خواستار آزادی فوری او شد. عفو بین‌الملل ضمن اشاره به اعطای جایزه همبستگی بین‌المللی از سوی اتحادیه معلمان انگلستان به اسماعیل عبدی در اوایل سال جاری، خواستار حمایت مدافعان حقوق‌بشر از وی شد.

اسماعیل عبدی از چهارم اردیبهشت در اعتراض به رعایت نشدن حقوق اولیه زندانیان از جمله حق مرخصی، مرخصی استعلاجی و آزادی مشروط در زندان اوین دست به اعتصاب غذا زده است. وی به‌علت فعالیت‌های صنفی برای حقوق معلمان به شش سال حبس محکوم شده است. گفته می‌شود وی نیاز به درمان و خدمات پزشکی خارج از زندان دارد، اما دژخیمان زندان اوین با آن مخالفت می‌کنند.
 اسماعیل عبدی

چهاردهمین روز اعتصاب غذای اسماعیل عبدی و محرومیت از رسیدگی پزشکی مناسب

با گذشت سیزده روز از اعتصاب غذای اسماعیل عبدی و آغاز مشکلات جسمی، مسئولان قضایی نه تنها در راستای مطالبات او قدمی برنداشته‌اند که از اعزام او به بیمارستان و فراهم کردن امکانات درمانی نیز خودداری می‌کنند.
اسماعیل عبدی، دبیر سابق و از اعضای ارشد کانون صنفی معلمان از روز چهارم اردیبهشت در اعتراض به به «برخوردهای سلیقه‌ای و غیرقانونی قوه قضائیه و نقض گسترده حقوق شهروندی معلمان و کارگران ایران» دست به اعتصاب غذا زده است.
پس از ده روز اعتصاب غذا و نوسان فشار خون، بیماری تنفسی، تپش قلب و ناراحتی کلیوی ناشی از اعتصاب غذاهای قبلی آقای عبدی تشدید شده و او درخواست کرده برای درمان به بیمارستانی خارج از زندان اعزام شود اما مسئولان قضایی پاسخی به نامه او نداده‌اند.
«اقای عبدی آسم و تپش قلب دارد، پس از سه اعتصاب غذای طولانی قبلی اش ناراحتی کلیه هم پیدا کرده و سردرد و سرگیجه هم اذیتش می‌کند، همبندیانش گفتند باید به بیمارستانی خارج از زندان برود که اقلا درد نکشد یا کلیه اش از کار نیفتد، برای همین با نوشتن یک نامه درخواست اعزام به بیمارستان کرده ولی هیچ کس هیچ جوابی اعم از مثبت و منفی به نامه نداده.»

اعلام اعتصاب غذای معلم زندانی اسماعیل عبدی
اسماعیل عبدی عضو هیات‌ مدیره‌ی کانون صنفی معلمان محبوس در زندان اوین  طی نامه‌  سرگشاده اعلام کرد در اعتراض به نقض گسترده حقوق شهروندی معلمان و کارگران از روز سه شنبه ۲۸ فروردین 97 اعتصاب غذا خواهد کرد.
 در این نامه سرگشاده آمده است:‌
نوروز ۹۷، چهلمین نوروز پس از انقلاب است، انقلابی که با وعده عبور از دیکتاتوری، استقرار دموکراسی، ایجاد شفافیت و جلوگیری از انباشت ثروت در دست طبقه‌ای خاص در سال ۵۷ به وقوع پیوست. انقلابی که به گفته روحانیون و برخی گروه‌های سیاسی قرار بود در ایران پیام‌آور صلح و آزادی و پایان‌دهنده فقر و تبعیض باشد، به‌گونه‌ای که مردم علاوه بر آب و برق مجانی! دارای حقوقی چون آزادی اندیشه و بیان، آموزش و پرورش رایگان و برابر، تشکیل انجمن و اتحادیه، اعتراض و اعتصاب، تجمع و راهپیمایی و تساوی در برابر قانون باشند.اما این آرمان‌ها در حد شعار باقی ماند و نعمات و سفره انقلاب به جای فقرا، نصیب اصحابِ زر و زور و تزویر شد و در این مدت گروه‌هایی به میدان آمدند که با تبلیغات رسانه‌ای حکومت، با وعده بهبود وضعیت معیشت و منزلت، اعتقادات و ارزش‌های اجتماعی مردم را دستمایه جذب آرا قرار داده و تمام مدت مشغول ثروت‌اندوزی از بیت‌المال بودند و حالا به یُمن رقابت‌های جناحی، پرده از اسرار هم برمی‌دارند.در طول این چهار دهه بیشتر کشورهای دنیا، توسعه آموزش را در اولویت برنامه‌های خود قرار دادند ولی در ایران بزرگترین وزارتخانه کشور با بیش از یک میلیون معلم و میلیون‌ها دانش‌آموز، در هر دوره دارای کسری بودجه بوده و توزیع امکانات رفاهی و آموزشی همواره به ضرر فقرا و به نفع ثروتمندان انجام شده است


به گزارشهای دریافتی زندانی سیاسی مهدی فراحی شاندیز در زندان مرکزی کرج تحت فشار و آزار قرار دارد و دژخیمان رژیم در این زندان از آزادی وی ممانعت به‌عمل می‌آورند. 
چندی پیش این زندانی سیاسی به بیدادگاه منتقل شد و در حضور وکیل به وی گفته شد که حکمش آزادی است. اما دژخیمان زندان کرج از آزاد کردن وی سرباز می‌زنند. برای این زندانی سیاسی تابه‌حال حداقل سه بار پرونده‌سازی و به اتهام توهین به خامنه‌ای به ۹سال زندان و در اوایل سال جاری در دادگاهی در کرج به ۳سال و نیم دیگر زندان دیگر محکوم شده است. 
زندانی سیاسی مهدی فراحی از سال ۹۰تاکنون در زندان به‌سر می‌برد. 
بنابراین گزارش مهدی فراحی شاندیز در زندان مرکزی کرج برخلاف اصل تفکیک جرایم در بند زندانیان عادی شرایط سختی را می‌گذراند. 
برای تماسهای تلفنی وی با خانواده محدودیت وجود دارد. بندها بسیار پرجمعیت است به‌طوری که شلوغی و نبودن فضای کافی باعث عصبی شدن زندانیان و درگیری با یکدیگر می‌شود. هم‌چنین این زندان فاقد امکانات بهداشتی و بسیار کثیف است. 
زندانیان از سیستم گرمایشی محروم هستند. کمیت و کیفیت غذا در حد صفر است و زندانیان برای رفع سوءتغذیه باید که از جیب خود از فروشگاه خرید کنند. افرادی که پول ندارند به‌دلیل مصرف غذاها با کیفیت نامرغوب دچار بیماریهای گوارشی از جمله انواع بیماریهای عفونی می‌شوند. نوبت دیدار با پزشک عمومی برای هر زندانی ماهی یکبار است و برای درمان بعضی از زندانیان پول مطالبه می‌کنند تا به بیمارستان بیرون زندان اعزام شوند و اگر کسی پول نداشته باشد با خطر مرگ روبه‌روست. 
خانواده این زندانی سیاسی نگران وضعیت وی و خواهان انتقال او به زندانی دیگر و به بند زندانیان سیاسی هستند.رضا شهابی عضو هیات مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه روز چهارشنبه پانزدهم فروردین پس از مراجعه به اداره گذرنامه برای دریافت پاسپورت خود، به دلایل نامعلوم بازداشت و در ساعت ۱۴ به دادسرای اوین منتقل شد
وی روز سه شنبه, 22 اسفند 96 از زندان اوین آزاد شده بود. 

رضا شهابی عصر روز دوشنبه هجده دیماه، از سالن ده بند چهار زندان رجایی شهر به مکانی نامعلوم انتقال داده شده است. پیشتر شهابی درخواست داده بود که وی را به زندانی که محل گذراندن حبس وی بوده یعنی زندان اوین منتقل کنند. هنوز مشخص نیست رضا شهابی به کجا منتقل شده است. این در حالی است که وضع جسمی رضا شهابی نیز بسیار وخیم است و پزشکان تاکید کرده بودند که وی باید به صورت اضطراری به بیمارستان منتقل شود. تا این لحظه خبری از محل انتقال وی در دست نیست.۱۸دی ماه ۹۶

صبح سه‌شنبه ۵دی نیروهای سرکوبگر به تجمع شمار زیادی از دانشجویان و کارگران و دیگر اقشار مردم در مقابل وزارت کار رژیم، که در اعتراض به بازداشت رضا شهابی، زندانی سیاسی کارگر، گردآمده بودند یورش بردند و همسر و شماری از تجمع‌کنندگان را دستگیر کردند. 
نیروهای سرکوبگر که از سحرگاه سه‌شنبه در مقابل وزارت کار و نواحی پیرامون آن به‌طور فشرده مستقر شده بودند با یورش وحشیانه به تجمع‌کنندگان و بازداشت گروه زیادی از آنان درصدد بودند تا مانع از شکل‌گیری این تجمع و پیوستن مردم به آنها شوند. شمار بازداشت‌شدگان بیش از ۵۰تن بود.
یکی از بازداشت‌شدگان بر اثر شدت ضربات وارده بیهوش شد که به بیمارستان منتقل گردید. رژیم آخوندی در وحشت از بالا گرفتن اعتراضات، ناگزیر از آزادی بازداشت‌شدگان به قید وثیقه شد.
اسامی برخی دستگیر ‌شدگان عبارتند از:‌ احسان محمدی، یاشار دارالشفا، امیرحسین محمدی فرد، پویا جانی پور، سیاوش امجدی، مهدی توپچی، محمد شباهتی، ریحانه انصاری و رومینا محسنی.

زندانی سیاسی رضا شهابی

جان زندانی سیاسی رضا شهابی به‌دلیل سکته دوم وخیم است و جانش در خطر است. او چند روز پیش یک سکته خفیف مغزی کرد. اما به گفته خانواده او، در آخرین ملاقات، علائم یک سکته دیگر هم در او دیده شده است. دژخیمان از اعزام وی به بیمارستان ممانعت به‌عمل می‌آورند. سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران با انتشار بیانیه‌یی از همه کارگران و تشکلات کارگری ایران و سراسر جهان خواست برای نجات جان وی تلاش کنند
ربابه رضایی، همسر رضا شهابی طی نامه سرگشاده‌یی از جمله می‌نویسد: «طی دو هفته گذشته، همسرم کارگر زندانی رضا شهابی ۲بار در زندان گوهردشت کرج دچار سکته مغزی شده است. و هم‌چنان وضعیت جسمانی ایشان وخیم بوده و از اعزامش به بیمارستان برای درمان ممانعت می‌کنند. پیش از این‌که همسرم سکته کند جراح مغز و اعصاب رضا، اعلام نموده بود که رضا شهابی توان تحمل زندان را ندارد. همسرم از ۱۸مرداد با وجود این‌که دوره محکومیت حبسش به پایان رسیده است هم‌چنان به ناحق در زندان نگهداری می‌شود».
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران روز پنجشنبه (۲۳ آذر/ ۱۴ دسامبر) در بیانیه‌ای خبر داد رضا شهابی در زندان سکته کرده است
خانواده رضا شهابی، فعال کارگری زندانی در زندان رجایی‌شهر می‌گویند او در زندان دچار سکته خفیف شده اما مسئولان زندان هیچ واکنشی به این موضوع نشان نداده و او را به حال خود رها کرده‌اند.
خانواده رضا شهابی در ملاقات روز چهارشنبه ۲۲ آذرماه با او در زندان رجایی‌شهر متوجه شده‌اند که یک سمت صورت شهابی دچار افتادگی شده است. پزشک زندان احتمال‌داده این عارضه به علت سکته خفیف به وجود آمده باشد با این‌حال به گفته خانواده آقای شهابی، مسئولان زندان هیچ واکنشی به این موضوع نشان نداده و همچنان او را به حال خود رها کرده‌اند.
این بیانیه می‌افزاید رضا شهابی حتی پس از سکته نیز برای معاینه و جلوگیری از تشدید بیماری‌اش به بیمارستان اعزام نشده است.در بیانیه خود تاکید شده محکومیت حبس رضا شهابی پایان یافته است. علاوه بر این پزشک متخصص تشخیص داده که شهابی از نظر جسمی توان تحمل کیفر ندارد و سکته وی و نشانه‌های قابل مشاهده حال وی نیز گویای درستی تشخیص پزشک متخصص برای آزاد کردن شهابی است.
روز ۴شنبه ۱۸مرداد رضا شهابی عضو زندانی هیأت مدیره سندیکا که در مرخصی پزشکی به‌سر می‌برد به دستور دادستانی به زندان گوهردشت کرج (رجایی شهر) باز گردانده شدو از آن تاریخ دست به اعتصاب غذای پنجاه روزه زد.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر